reklama

Ako stanovať v Severnej Amerike zadarmo

Rozpoviem vám naše skúsenosti, bláznivé príbehy a nevšedné tipy, ako stanovať v USA (aj celej Severnej Amerike) zadarmo a úplne legálne (väčšinou). Bez sprchy, bez turistov, v divočine, v našom miliónovom hoteli...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Po tom, ako sme dali v Amerike výpoveď a precestovali 50 dní, sme platili za ubytovanie len 15 krát (motely, airbnb a platené kempy). Okrem toho sme však používali aj couchsurfing, prespávanie na parkovisku a hlavne stanovanie zadarmo.

“Stanovali sme zadarmo napríklad na ostrove v Mexickom zálive, niekoľko dní na okraji Grand Canyonu bez akýchkoľvek turistov, na Divokom západe v indiánskej rezervácii, alebo na útese v Kalifornii s výhľadom na Tichý oceán.”

V Amerike je veľké množstvo národných parkov a hovorí sa, že je to raj pre nadšencov kempovania. Takéto platené kempy môžu stáť okolo 30 dolárov na miesto pre celé auto, čo nie je veľa, ale my sme cestovali pomerne dlho, náklady sme znížili kde sa dalo a chceli sme si vyskúšať stanovať aj mimo turistických oblastí. Ale hlavne sme sa chceli čo najviac priblížiť divokej prírode. A trošku sa otestovať, čo dokážu štyria obyčajní chalani spod Tatier, aj keď trošku blázni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Poviem vám o unikátnej web stránke www.freecampsites.net. Na hlavnej stránke sa nachádza mapa s množstvom krásnych a zvláštnych miest, kde sa vôbec neplatí a je to legálne (zelené ikonky stanov na mapke predstavujú miesto pre kempovanie zadarmo). Môžu to byť kempy, mestské parky, parkoviská alebo rôzne schované a nádherné miesta. Je dobré si prečítať popis a hodnotenia pri každom mieste. Niekedy je také miesto aj bez hodnotenia iných, a o to väčšie dobrodružstvo to môže byť. Ak nájdete nové miesto, môžete pridať “kemp” do systému, najlepšie s čo najlepším popisom, fotkami a povinnými GPS súradnicami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je tu ešte možnosť kempovania voľne v prírode, alebo len tak dakde pri ceste v kríkoch, aj bez tejto odporúčanej stránky, ale v mnoho prípadoch vás môžu pokutovať za nelegálne prenocovanie, respektíve nikdy neviete na koho pozemku sa usadíte. Aj keď šanca, že vás nájdu, asi nie je vysoká.

Nasleduje našich 8 tipov pre kempovanie zadarmo. Sú to miesta, ktoré sme niekedy hľadali na poslednú chvíľu, často sme tam boli úplne sami a vždy sme si vychutnávali nádherný pocit slobody. Aj keď, často mnoho dní bez sprchy a toalety.

1. California, westernové Alabama Hills

Cestujeme naprieč nočnou Kaliforniou smerom na Údolie smrti, ktoré je však ešte ďaleko a tak podľa www.freecampsites.net hľadáme nejaký free kemp. Zo stránky máme len GPS súradnice (tentoraz v “núdzi” zapíname navigačku v mobile) a žiadny bližší popis miesta. Uprostred noci, nič netušiac čo nás čaká, niekoľko kilometrov na prašnej ceste, konečne staviame stan. Nikde žiadny nápis, nie sme si istý či sme správne (mobilná navigácia v takejto púštnej krajine nefunguje najlepšie), ale veríme, že nás nikto v noci nevyruší. Ráno nás čaká šok z prekrásneho výhľadu na westernové kopce Alabama Hills, o ktorých sa neskôr na pumpe dozvedáme, že sú obľúbeným miestom na točenie stoviek filmov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Ostrov Padre Island v Mexickom zálive

Prvýkrát si všetci štyria prichádzame oddýchnuť k moru, na biele pláže Texaského ostrova pri Mexickom zálive. Padre Island je najdlhší nezastavaný bariérový ostrov na svete. Užívame si tu spoločnosť krabov, surikát, jašteríc, pelikánov a hadov. Inak sme tu takmer sami. V noci sa pokúšame preplávať do Mexika, ale ráno po vytriezvení zisťujeme, že niekoľko stoviek kilometrov je predsa len dosť. Cez deň nás spečie slnko. Večer si rozmýšľame dať krém po opaľovaní, ale skúšame radšej whiskový krém a ráno nám je ešte horšie.

3. Severná strana Grand Canyonu

Okolo Grand Canyonu sme už raz prechádzali, najprv z južnej strany. Auto sme odparkovali pekne na parkovisku a išli sa pozrieť na vyhliadku s ďalšími stovkami turistov a ich cvakajúcimi fotoaparátmi. Výhľady naozaj super, ale chceme si ich nechať len pre seba. O niekoľko týždňov neskôr prichádzame zo severnej strany, po zablatenej a prašnej, niekoľkohodinovej ceste, až nás zastaví ohromná priepasť. Rozkladáme stan priamo na okraji kaňonu a tri dni tu ostávame vychutnávať miestnu čarovnú atmosféru úplne sami. Zažívame menšiu duchovnú očistu. Ani nám nevadí, že došla voda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Popis a GPS súradnice tohto free kempu

4. Pacifický útes nad najsexy cestou Ameriky

Z Los Angeles do San Francisco vedie rýchla diaľnica. Pre cestovateľov je tu však alternatíva v podobe najsexy cesty Ameriky – Highway 1. Nádherné výhľady na útesy Pacifiku, kalifornské vínko v Kalifornii a chutné dolárové konzervy. Skala s výhľadom na Tichý oceán sa nám stáva ďalším miliónovým hotelom.

5. Schovaná púšť pri Route 66

Túlame sa po Matke všetkých ciest Ameriky, Route 66. Túto noc sa zatúlame do vyschnutej arizonskej púšte, kde sme pravdepodobne len my, aj keď to vyzerá ako v nejednom americkom horore. Krásnu nočnú chvíľku nám prerušujú policajti, ktorí kontrolujú opustenú oblasť.

Policajti: Máte marihuanu?
Španky: Nemáme a vy?
Policajt týpek: Tiež nemáme, ale vieme poriešiť hahaa.

Po chvíli srandovania odchádzajú a my si užívame púšť v prítomnosti šakalov a miliárd jasných hviezd.

6. Výhľad na veľhory národného parku Grand Teton

Prekrásne hory národného parku Grand Teton s najvyšším bodom 4199 m.n.m.. Stretávame tu super partiu z Ohia s nádherným Huskym a dievčatá z Minnesoty, s ktorými neskôr v noci opekáme, a ktoré sú fanúšičky hokeja a doma majú dokonca dres Gáboríka.

Ako sme dali výpoveď a cestovali naprieč USA (nnomadttraveler.com)

7. Indiánska rezervácia v Monument Valley

Dávame sem aj túto výnimku, za tento kemp v indiánskej rezervácii sme totiž platili. Bolo to však neskutočne nádherné. V rezerváciách vám neplatí ani pass do národných parkov. Ten sa dá kúpiť pri každom vstupe do národného parku za 80 dolárov, platí na celé auto a na jeden rok. My sme tak ušetrili stovky dolárov. A keby ste chceli ušetriť ešte viac, tak si ho môžete kúpiť na eBayi aj za lacnejšie, kedže na zadnej strane tohto pasu sú dve miesta na podpis držiteľov a väčšinou každý využije len jeden. A tak ho ľudia potom predávajú (volá sa Annual Pass – America the Beautiful).

8. BONUS – Stanovanie v garáži

A ako posledné, trošku nezvyčajné “stanovanie” v garáži. Vo Flagstaffe, po návšteve jedného couchsurfera a po pár pivách, uvidíme u susedov partiu mladých vysokoškolákov, ktorí popíjajú na streche svojho domu. Po otázke, či si za fľašku môžeme u nich postaviť na záhrade stan a prespať, sa stretávame s pozitívnou odpoveďou. Popíjanie sa stupňuje, sú privolaní ďalší ľudia a napokon zažívame jednu z najlepších párty v USA. Dáko však nevládzeme postaviť stan a tak sa ráno zobúdzame v garáži.

To bola naša malá ukážka kempovania v Amerike. Na www.freecampsites.net existujú ďalšie stovky možností úžasných miest. Je tu aj možnosť využiť platené kempy bez platenia, kde cez noc nie sú recepční. Čiže prídete večer, až po záverečnej, nájdete si voľné miesto a podobne ráno sa rýchlo zbalíte, dajme tomu ešte pred šiestou a rýchlo sa vyparíte. Je to na drzovku a každý sám uváži či by si to dovolil a či je to správne. Nakoniec sa ešte dá využiť aj nocovanie na parkoviskách v aute. Najčastejšie sa odporúčajú parkoviská nákupných centier Walmartu, kde majú aj bezplatnú wifi a pracovníci to v pohode tolerujú. Záleží ale samozrejme na mieste a ľuďoch, môžu sa nájsť aj výnimky. Treba byť kreatívny.

Aj keď sa nám to možno hneď nezdalo, predsa len nás to počas tých 50tich dní trošku zocelilo. Vôbec nám nechýbali denné novinky zo sveta. Boli sme trošku odrezaní, ale za to spokojní. Návrat k prírode je super vec, aj keď len na chvíľku, viac a viac sme si uvedomovali, že sme jej súčasťou a vzájomne k sebe patríme, nemali by sme sa jej báť, veď nás predsa lieči. A tak sa nám nejak potvrdzuje, že čím menej máme, tým sme slobodnejší. Tak príjemné a bláznivé stanovanie.

Viac info o našich kontroverzných cestách okolo sveta na Naked Nomad & Trouble Traveler.

Viac bláznivých fotiek a príbehov na našom blogu nnomadttraveler.com.

Peter Klochy

Peter Klochy

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tulák spod Tatier cestujúci stopom okolo sveta.Po vysokej škole som sa vydal s najlepším kamarátom stopom zo Slovenska, cez Indiu, až do Kambodže. Po takmer roku sme sa vrátili do Európy a po ďalších zárobkoch a šetrení nás teraz čaká druhá kapitola veľkej cesty. Tento raz naprieč Afrikou, zo severu na juh a ďalej do neznáma. Za dobdrodužstvom, minimalizmom, učením nových vecí a odnaúčaním nepotrebného.Aktuálne na www.facebook.com/nntt.skA sem tam na webe www.nntt.sk Zoznam autorových rubrík:  Naked NomadSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu